Hortensja bukietowa to roślina ozdobna o charakterystycznych stożkowatych kwiatostanach. Idealnie sprawdzi się w przydomowym ogródku, ponieważ jest odporna na niskie temperatury. W zależności od odmiany hortensja bukietowa ma różowe, białe, purpurowe lub jasnozielone kwiaty, stanowiąc tym samym ładną dekorację ogrodu, balkonu czy tarasu. 

Hortensja bukietowa w ogrodzie – cechy charakterystyczne

Hortensja wiechowata, czyli bukietowa (inaczej Hydrangea paniculata) to roślina krzewiasta, która osiąga zwykle maksymalnie około 2 metrów wysokości. Pochodzący z krajów azjatyckich krzew posiada przepiękne, duże i stożkowate kwiatostany, które kwitną w sezonie od czerwca do października. Kolor kwiatów zależy od odmiany rośliny. Najczęściej występują hortensje bukietowe w kolorze różowym, purpurowym, białym, fioletowym i jasnozielonym. O najciekawszych odmianach rośliny można przeczytać tutaj: https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/krzewy/9761-hortensja-bukietowa. Krzew idealnie sprawdzi się w przydomowym ogrodzie, ale również na tarasie, balkonie, a nawet w parku. Z pojedynczych gałązek hortensji można także wykonać przepiękny bukiet do wazonu i ozdobić nim stół kuchenny czy stolik kawowy w salonie. 

Hortensja bukietowa – wymagania glebowe i świetlne

Krzewiasta roślina jest mrozoodporna, dlatego jest tak chętnie wybierana do ozdabiania domowych tarasów czy ogrodów. Pomimo tego, w bardzo mroźne dni, lepiej okryć ją specjalną folią, wykonując wcześniej wokół niej odpowiedni stelaż, aby nie uszkodzić rośliny. Aby hortensja bukietowa dobrze się rozwijała i okazale kwitła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki bytowania, zarówno glebowe, jak i świetlne. Optymalnym stanowiskiem dla krzewu są miejsce ciepłe, dobrze nasłonecznione lub półcieniste oraz bezwietrzne.  Roślina najlepiej rośnie na przepuszczalnej i żyznej glebie, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. W okresie kwitnienia hortensji bukietowej, czyli w okresie od czerwca do października, należy zadbać również o to, aby gleba, na której rośnie, była stale wilgotna w sposób umiarkowany. Do nawożenia krzewu najlepiej stosować organiczne nawozy, a unikać tych, które nie zawierają w swoim składzie wapna. Roślina bardzo dobrze reaguje również na ściółkowanie. 

Kiedy przycinać hortensję bukietową?

Przycinanie hortensji bukietowej to istotny element jej pielęgnacji. Bardzo ważne jest, aby usuwać przekwitłe kwiatostany krzewu, ponieważ ta czynność przedłuży okres kwitnienia rośliny. Co więcej, pędy młodych hortensji, w okresie wiosennym, należy skrócić o połowę, z kolei nieco starsze egzemplarze – nawet o ¾ ich długości. Regularne, coroczne przycinanie rośliny zaowocuje pięknymi, dużymi kwiatostanami, a sam krzew dłużej zachowa ładny kształt.


Categorised in: Poradniki