Nieprzerwany dostęp do Internetu powoli staje się standardem. Wybierając pomiędzy Internetem mobilnym a stacjonarnym, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Zalety Internetu mobilnego

Przed dokonaniem wyboru dotyczącego rodzaju łącza, którego będziemy używać, najpierw trzeba przeanalizować potrzeby wszystkich osób, które będą z niego korzystały. Najlepsza oferta Internetu mobilnego to taka, która w pełni usatysfakcjonuje każdego użytkownika. Mobilny dostęp do sieci dobrze sprawdza się w warunkach domowych. Możliwość korzystania z sieci wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne, to podstawowa zaleta takiego rozwiązania. Modem jest w formie przenośnego portu USB, który nie potrzebuje dodatkowego zasilania, działa na podobnych zasadach jak pamięć przenośna. Wystarczy wpiąć go do urządzenia (laptopa, telewizora, tabletu itp.) i można bez przeszkód surfować po Internecie.

Przed podjęciem decyzji o rodzaju łącza (mobilne czy stacjonarne) warto też zastanowić się, jaka ilość megabajtów miesięcznie będzie wystarczająca.

 

Przeliczając zapotrzebowanie na transfer danych, trzeba wziąć pod uwagę to, na jakie aktywności poświęca się najwięcej czasu. Oglądanie filmów i streaming muzyki pochłaniają zdecydowanie najwięcej cennego transferu. Podobnie jest w przypadku gier komputerowych online. Obejrzenie filmu lub jednego odcinka serialu dziennie to “koszt’ około 50 GB miesięcznie. Zapalony gracz zużyje w ciągu 30 dni około 10 GB. Słuchanie muzyki oraz korzystanie z mediów społecznościowych i komunikatorów wyczerpie około 2 GB w ciągu jednego okresu rozliczeniowego. Dodatkowo jeżeli z jednej mobilnej sieci korzysta się również na smartfonach, trzeba pamiętać, że pobierają one na bieżąco aktualizacje i zużywają przez to niemałą część transferu. W przypadku, gdy wszyscy członkowie rodziny są aktywnymi użytkownikami sieci, najkorzystniej jest wybrać pakiet nielimitowanego transferu. Wtedy nie trzeba będzie się martwić o przedwczesne wyczerpanie limitów.

Plusy stałego łącza

Stałe łącze internetowe to z jednej strony wielka wygoda, ale również ograniczenie związane z tym, że z sieci można korzystać tylko tam, gdzie jest modem. Takie rozwiązania sprawdzają się przede wszystkim w firmach. Stabilność połączenia to bardzo duży atut. Internet stacjonarny można nabyć w bardzo atrakcyjnych ofertach u wielu operatorów. Najważniejszy jest limit danych, jaki będzie potrzebny wszystkim członkom rodziny lub użytkownikowi, który się na niego zdecyduje. Trzeba też pamiętać, że taki łącze dużo trudniej przenieść, np. w przypadku przeprowadzki, gdyż wymaga do aneksowania umowy.


Categorised in: Popularne Tematy