Powodów do zmiany smartfona na nowy może być kilka. Ładniejsze zdjęcia z aparatu, szybsze działanie, większa pamięć wewnętrzna czy dłuższy czas pracy na baterii to tylko niektóre z nich. Bywa, że po prostu zainteresuje nas nowoczesna technologia, której do tej pory nie mieliśmy. Taką nowością na rynku jest ładowanie indukcyjne, które mimo swojej dużej wygody jeszcze nie stało się standardem.

 

Ładowanie indukcyjne to po prostu bezprzewodowe ładowanie urządzenia za pomocą specjalnej podstawki. Smartfon nie musi być podpięty do niczego kablem, wystarczy położyć go na ładowarkę w kształcie okręgu lub prostokąta i poczekać, aż się naładuje. Jak to działa?

Rodzaje ładowania indukcyjnego

Ładowanie indukcyjne znane jest na rynku w trzech standardach, za które powstanie odpowiedzialne są dwie firmy. Jako pierwszy na świecie w 2008 roku pojawił się standard Qi opracowany przez firmę Wireless Power Consortium (WPC). Do przesyłania energii w tej technologii wykorzystuje się zjawisko indukcji magnetycznej. Pojawienie się na rynku standardu Qi było znaczącym krokiem w rozwoju technologii ładowania bezprzewodowego.

W roku 2012 organizacja Power Matter Aliance (PMA) opracowała standard PMA, który także bazuje na zjawisku indukcji magnetycznej. W zasadzie działania bardzo przypomina rozwiązanie Qi firmy WPC.

Również w 2012 roku inna firma, All For Wireless Power (A4WP) opracowała standard Rezence. W tym przypadku technologia bezprzewodowej transmisji prądu opierała się na zasadzie rezonansu magnetycznego.

Jak działa ładowanie indukcyjne?

Ładowanie indukcyjne, niezależnie czy wykorzystuje zjawisko rezonansu, czy indukcji magnetycznej pod wieloma względami jest do siebie podobne. Każda technologia wymaga zastosowania cewki nadawczej (Tx) oraz cewki odbiorczej (Rx). Pierwsza z nich wytwarza zmienne pole magnetyczne, dzięki czemu sprzężona zostaje druga cewka. Wykorzystując tę właściwość, możliwe jest przesyłanie energii elektrycznej na niewielką odległość, która te cewki dzieli.

Obrazując: doprowadzony do cewki nadawczej prąd wywołuje powstanie pola magnetycznego, które oddziałuje na cewkę odbiorczą znajdującą się w niewielkiej odległości. W niej pod wpływem pola magnetycznego indukuje się prąd.

Najważniejsza w ładowaniu indukcyjnym jest efektywna transmisja energii cewkami. Rozwój technologii opiera się zatem na uzyskaniu największego strumienia magnetycznego na cewce Rx z jednoczesnym ograniczeniem rozproszenia strumienia dookoła cewki Tx.


Categorised in: Popularne Tematy