Przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej należy być jednak uważnym, a wszelkie decyzje podejmować w sposób przemyślany. Tylko z takim podejściem uda się stworzyć dobrze zorganizowany podmiot gospodarczy, który będzie zyskowny i dobrze zarządzany.

 

Założenie własnej działalności gospodarczej jest obecnie marzeniem wielu ludzi. Pytanie, jak założyć własną firmę, coraz częściej zadaje wielu Polaków. Przyszli przedsiębiorcy nie są pewni, jak kosztowne będzie założenie własnej firmy, jaką wybrać formę opodatkowania działalności gospodarczej, czy w ogóle jej formę prawną.

 

Podstawowe zasady prawidłowego zakładania własnej działalności gospodarczej

Przedsiębiorca już na początku swojej działalności powinien dokładnie zaplanować, jaką firmę chce stworzyć. Istotne jest więc określenie, czym firma ma się zajmować, w jakiej branży działać, ile docelowo zatrudniać ludzi. Ważne jest też na wstępie ocenienie, czy istnieje na rynku zapotrzebowanie na produkty i usługi, które docelowo dana firma ma dostarczać. Istotne jest pozyskanie informacji na temat głównych preferencji docelowych klientów tworzonej firmy.   Takie podejście jest niezbędne, jeśli przedsiębiorca rzeczywiście chce już od pierwszych chwil swojej działalności aktywnie pozyskiwać klientów i wypracowywać zysk.

 

Kluczowe jest też pozyskanie zewnętrznych środków na prowadzenie działalności gospodarczej. Dobrym rozwiązaniem może okazać się pozyskanie środków z dotacji unijnej albo dotacji z Urzędu Pracy.  

 

Startujący przedsiębiorca powinien także wybierać rozwiązania, które będą dla niego maksymalnie korzystne. Ważne jest wybranie takiej chociażby formy opodatkowania, która będzie dla niego najbardziej preferencyjna. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca planuje założyć własny zakład rzemieślniczy, powinien wybrać jako formę opodatkowania kartę podatkową, która będzie mu gwarantowała stałą kwotę podatku w skali roku, niezależnie od wysokości jego zarobków. Jeśli przedsiębiorca będzie zakładał konto firmowe, powinien skorzystać z oferty tego banku, który będzie dla niego prowadził takie konto w najniższej cenie i bez naliczania dodatkowych opłat.   

 

Istotne jest także, aby przedsiębiorca był otwarty na nowe pomysły oraz konsultacje.  Gdy ma wątpliwość, jak zorganizować wybrany proces w swojej firmie, dobrym rozwiązaniem może okazać się dla niego zaangażowanie zewnętrznych ekspertów doradztwa biznesowego.   


Jakich błędów unikać przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej?  

Przede wszystkim przedsiębiorcy powinni z góry zaplanować wszystkie swoje działania. Tak więc zarówno czynności, które zrealizują przy zakładaniu własnej firmy, ale i czynności, które kolejno będą realizować w czasie jej prowadzenia. Problemem wielu startujących przedsiębiorców jest niedoszacowanie kosztów.   Ludziom wydaje się przed założeniem własnej firmy, że za określoną sumę pieniędzy uda się zorganizować wszystkie jej procesy i sfery działania. W rzeczywistości bardzo szybko okazuje się, że środki, które mieli przygotowane na założenie własnej firmy, kupno pojazdu, sprzętów, urządzeń, pierwszy wynajem lokali, są niewystarczające. Przyszli przedsiębiorcy powinni przygotować więc staranny plan finansowy, gdzie założą, że mogą wydać w rzeczywistości nawet więcej o 20-30% środków finansowych niż plan przewiduje.


Categorised in: Popularne Tematy