Odpowiednio dobrany domofon nie tylko podnosi komfort mieszkania, ale także (poprzez system kontroli dostępu) zwiększa bezpieczeństwo domowników. Na rynku znaleźć można urządzenia analogowe, cyfrowe, a także łączące zalety poprzedników – analogowo-cyfrowe.

 

Domofon jest podstawowym narzędziem spełniającym rolę kontroli dostępu do pomieszczeń. Najczęściej wykorzystywany jest w blokach mieszkalnych, ale coraz częściej można je spotkać także na prywatnych posesjach. Elektrozaczepy sprawią, że wybrane urządzenie nie będzie pełniło wyłącznie funkcji dekoracyjnej.

 

Rodzaje domofonów

Zestaw domofonowy składa się z dwóch elementów. Bramofon jest urządzeniem instalowanym w ścianie bloku mieszkalnego lub w pobliżu furtki domu prywatnego. Wewnątrz pomieszczenia znajduje się unifon. Zazwyczaj wygląda podobnie do telefonów stacjonarnych. Najczęściej spotykane domofony występują w trzech rodzajach. Są to domofony analogowe, cyfrowe i analogowo-cyfrowe. Budowa wersji analogowej została oparta na bezpośrednim połączeniu bramofonu z unifonem za pośrednictwem pojedynczego kabla. Ze względu na utratę jakości komunikacji wraz ze wzrostem liczby wychodzących z bramofonu przewodów, tego typu urządzenia są najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych. Drugim rodzajem są zestawy cyfrowe, zyskujące na popularności w przypadku budynków wielorodzinnych, takich jak bloki mieszkalne. Centrala (bramofon) z dekoderem wyposażona zostaje w numeryczną klawiaturę pozwalającą na wybranie odpowiedniego numeru mieszkania. Możliwe jest także odpowiednie ustalenie czasu otwarcia zamka. Ostatnią główną grupą są urządzenia analogowo-cyfrowe. W tym przypadku stosuje się analogowe unifony, połączone z cyfrową centralą.

 

Czym jest wideofon?

Wideofon często uznaje się za bardziej zaawansowany technologicznie domofon. Poza przesyłaniem fonii, umożliwia także transmisję wizji za pośrednictwem wbudowanej w bramofon kamery i zainstalowanego w unifonie wyświetlacza (często ciekłokrystalicznego). Ciekawą funkcją jest możliwość rejestracji obrazu w razie nieobecności żadnego z domowników. Dodatkowymi informacjami jest dokładna data i godzina wizyty. Dane są przechowywane we wbudowanej lub zewnętrznej pamięci. Niezwykle ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić, jakie warunki oświetleniowe są konieczne do poprawnej pracy wideofonu. W przypadku częstej pracy w godzinach wieczornych i nocnych, warto zastanowić się nad wybraniem urządzenia wyposażonego w kamerę monochromatyczną lub z wbudowanym promiennikiem fal podczerwonych zapewniających optymalną jakość rejestrowanego obrazu nawet przy braku zewnętrznego oświetlenia. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie dodatkowego źródła światła, które będzie się automatycznie uruchamiało w momencie naciśnięcia przycisku na bramofonie.

 


Categorised in: Poradniki